نگرانی های ناشی از تغییر یک آئین نامه

در سال های نه چندان دور تنها شرط ایجاد واحدهای صنعتی در استان های همجوار پایتخت، رعایت فاصله زمینی تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری بود که با اعمال آن شهرک ها و واحدهای صنعتی متعددی در استان قزوین شکل گرفته و یا در حال راه اندازی هستند.
به تازگی رعایت و اعمال این فاصله از زمین به شعاع هوایی تغییر یافته که موجب شده تا بسیاری از واحدهای تولیدی در حال راه اندازی یا تاسیس از این قاعده خارج شده و به دنبال آن نیز از معافیت های مالیاتی هفت ساله و سایر موارد تشویقی نیز محروم شوند.
**دستگاه ها حقوق سرمایه گذاران واحدهای تولیدی را رعایت کنند
استاندار قزوین در این رابطه به خبرنگار ما گفت: دستگاه های اجرایی و ذیربط جهت رعایت حقوق سرمایه گذاران واحدهای تولیدی در استان باید تلاش کنند.
عبدالمحمد زاهدی ادامه داد: دستگاه های اجرایی همچنین باید وقتی بخشنامه یا آئین نامه ای وضع می شود به وضعیت واحدهای تولیدی که براساس قوانین سابق احداث شده یا در حال راه اندازی هستند، توجه کنند.
به گفته وی، هیات دولت در خصوص تغییر آئین نامه ممنوعیت فعالیت واحدهای تولیدی از فاصله زمینی ۱۲۰ کیلومتری تهران به شعاع هوایی تصریح کرده `صنایعی که مجوزهای خود را تا زمان تصویب آئین نامه جدید دریافت کرده اند، می توانند به فعالیت خود ادامه دهند`.
زاهدی اظهار کرد: حقوق واحدهای تولیدی و سرمایه گذاران در تمامی نقاط جهان رعایت می شود و این مساله باید در قزوین مورد توجه جدی قرار گرفته و رعایت نکردن آن نیز برخلاف قانون خواهد بود.
استاندار قزوین با بیان اینکه محیط زیست نمی تواند فعالیت واحدهایی را که مجوز سرمایه گذاری خود را از گذشته دریافت کرده اند را بگیرد زیرا که این مساله حقوق آنها محسوب شده و در صورت شکایت در دیوان عدالت اداری به طور حتم رای به نفع آنان صادر خواهد شد.
زاهدی، بحث شعاع هوایی ۱۲۰ کیلومتری را به خاطر جلوگیری از آلودگی هوای تهران دانست و گفت: این موضوع باید از سوی واحدهای تولیدی آلاینده مورد توجه قرار بگیرد اما نمی توان سرمایه گذاری های صورت گرفته را نادیده گرفت.
وی ادامه داد: پراکنده کاری و نگاه های جزیره ای برخی از دستگاه های موجود در استان، نیازمند تغییرات اساسی است.
این مقام ارشد استان یادآور شد: بسیاری از واحدهای تولیدی در گذشته با تصور معافیت های مالیاتی اقدام به احداث واحدهای تولیدی خود کرده اند که با لغو این مساله در واقع خلاف مقررات انجام می شود.
** به طور جدی موضوع فاصله شعاع هوایی تا پایتخت را پیگیری می کنیم
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین نیز در این باره گفت: از طریق استانداری و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی موضوع رعایت فاصله شعاع هوایی یا زمینی از پایتخت در کمیسیون زیربنایی وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری است تا صنایع قزوین نیز بتوانند همانند استان های قم و سمنان با رعایت آئین نامه های جدید از معافیت های مالیاتی بهره مند شوند.
منوچهر حبیبی ادامه داد: ممنوعیت فعالیت واحدهای تولیدی به جز شهرک های صنعتی تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران درخواست مسئولان استان قزوین نیز هست زیرا این مساله مشمول شهرک های صنعتی نشده و باید مورد توجه دستگاه های مالیاتی نیز قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه اختلاف در خصوص رعایت شعاع هوایی یا زمینی فعالیت واحدهای صنعتی، در آئین نامه ابلاغی ۲۹ خرداد ماه از سوی هیات دولت رفع شده، گفت: فعالیت واحدهای تولیدی که قبل از این تاریخ مجوزهای لازم و معتبر را برای سرمایه گذاری دریافت کرده اند مشمول معافیت های مالیاتی هستند و نباید تفسیر دستگاه ها به ضرر سرمایه گذاران استان باشد.
**تغییر شعاع زمینی به هوایی موجب ضرر سرمایه گذاران می شود
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین نیز گفت: تصویب رعایت فاصله هوایی تا ۱۲۰ کیلومتر به جای شعاع زمینی موجب می شود بسیاری از سرمایه گذاران استان آسیب ببینند.
حمیدرضا خانپور ادامه داد: براساس محاسبات قبلی، شهرک صنعتی کاسپین در شعاع زمینی ۱۲۰ کیلومتری از پایتخت احداث شد اما اکنون با تغییرات شعاعی و حذف هفت سال معافیت های مالیاتی واحدهای سرمایه گذاری کننده در این فاصله، موجب آسیب دیدن سرمایه گذاران خواهد شد.
وی ادامه داد: طبق آئین نامه قبلی، از میدان فردوسی تهران تا ضلع شمالی نیروگاه شهید رجایی در استان قزوین در فاصله شعاع ۱۲۰ کیلومتری قرار داشت و به همین جهت برای احداث شهرک صنعتی کاسپین استعلام های لازم صورت گرفت.
خانپور اضافه کرد: امیدواریم دستگاه های اجرایی به گونه ای رفتار کنند تا سرمایه گذاران در استان متضرر نشده و انگیزه سرمایه گذاری ها نیز از بین نرود.
**حمایت از بخش خصوصی در این شرایط ضروری است
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین نیز در این خصوص گفت: در شرایط کنونی و نوسانات ارزی، بخش خصوصی به حمایت بانک ها و دستگاه ها نیاز دارد.
علیرضا کشاورز قاسمی اظهار کرد: پیگیری تعیین حد ممنوعیت فعالیت واحدهای صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران از سوی واحدهای تولیدی مطرح شده که امیدواریم مسئولان وقت استان، به خصوص نمایندگان مجلس برای رفع این مشکل اقدام کنند.
وی با بیان اینکه در شرایط سخت کسب و کار اگر دستگاه های اجرایی همراهی لازم را با سرمایه گذاران نداشته باشند ادامه کار برای واحدهای تولیدی بسیار مشکل خواهد بود، اضافه کرد: صنایع تولیدی داخل باید در شرایط تشدید تحریم ها مورد توجه قرار گرفته و برای تامین مواد اولیه آنها نیز اقدامات لازم به عمل آید.
به گفته وی، نهایت همراهی با سرمایه گذارانی که اشتغال برعهده آنها قرار داده شده باید صورت گیرد زیرا ارتباط اشتغال با بحران های اجتماعی بسیار واضح و روشن است.
کشاورز افزود: موضوع نامناسب بودن فضای کسب و کار در استان بسیاری جدی بوده و نباید دستگاه های اجرایی شرایطی را برای سرمایه گذاران ایجاد کنند که باعث وخیم شدن شرایط شود.
**ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری پایتخت مطلق نیست
معاون فنی سازمان محیط زیست استان قزوین، رعایت شعاع ۱۲۰ کیلومتری تا پایتخت برای واحدهای تولیدی، خدماتی و صنعتی را الزامی دانست و گفت: سازمان ها و متولیان صدور جواز تاسیس باید هنگام واگذاری مجوزها این موضوع را رعایت کنند.
سعیده خضیر یادآور شد: این موضوع مطلق نیست که هیچ واحد تولیدی نتواند در این فاصله مستقر شود.
وی ادامه داد: استتثناهایی برای این محدوده تعیین شده و حتی برخی واحدهای صنعتی خاص پس از دریافت مجوز از هیات وزیران می توانند اجازه استقرار دریافت کنند.
این مسئول اضافه کرد: واحدهای تولیدی در محدوده شهرک های صنعتی کاسپین و آبیک مجوزهای لازم را از محیط زیست با رعایت فاصله زمینی تا شعاع ۱۲۰ کیلومتر در گذشته دریافت کرده بودند.
استان قزوین دارای سه هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی، ۱۵ شهرک و ناحیه صنعتی و یک شهر صنعتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *