آلودگی هوای تهران همچنان رو به افزایش است

«لیلا نظری» سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفت: طرح زوج و فرد از در منزل اگرچه تصمیمی مقطعی برای کاهش تردد وسایل نقلیه شخصی است اما همچنان آلاینده‌ ها در آسمان تهران پراکنده می شوند. در چنین شرایطی از ساعات بامدادی روز یکشنبه ۱۰ دی با آغاز طرح زوج و فرد از در منزل، شاخص آلودگی هوا روی عدد ۱۴۴ بود اما این عدد در ساعت ۱۱ به ۱۵۰ و آستانه شرایط ناسالم برای همه رسید. بدین ترتیب مشخص می شود که شاخص رو به افزایش دارد و بدین ترتیب هوا در روز دوشنبه ۱۱ دی،‌ آلوده تر خواهد بود.

وی افزود: با رسیدن شاخص هوا به شرایط ناسالم برای همه، توصیه می شود همه شهروندان تهرانی از ترددهای غیر ضروری در هوای آزاد خوددداری کنند و خود را در معرض انباشت گازها و ذرات آلاینده هوا که برای سلامت خطرناک است قرار ندهند.

به گفته نظری از ابتدای سال جاری تاکنون هوا ۱۲ روز پاک، ۲۰۴ روز سالم، ۶۵ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۴ روز ناسالم برای همه بوده و ۱۱ دی ماه، تعداد روزهای ناسالم برای همه به عدد ۵ می رسد.

همچنین «حسین شهبازی» مدیر واحد پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تصریح کرد: پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا حاکی از تداوم شرایط جوی نسبتا پایدار در روز یکشنبه بوده و در برخی ساعات وزش باد موثر با بزرگی بین ۳ تا ۴ متربرثانیه انتظار می رود. این شرایط در روز دوشنبه همچنان ادامه خواهد داشت و به تدریج از بعدازظهر بر میزان ناپایداری جوی افزوده خواهد شد، به گونه ای که برای برخی ساعات وزش باد موثر پیش بینی می شود. با تداوم این شرایط در روز سه شنبه، طی برخی ساعات وزش باد شدید با بزرگی بین ۸ تا ۱۰ متربرثانیه از سمت نواحی غربی انتظار می رود. همچنین دما طی دو روز آینده کاهش نسبی خواهد یافت. بر اساس نتایج پیش بینی کیفیت هوا، وضعیت کیفی هوای پایتخت در روز یکشنبه در محدوده بین شرایط ناسالم برای گروه های حساس و ناسالم برای همه اقشار جامعه است و انتظار می رود تا روز دوشنبه شرایط کیفی هوای بیشتر مناطق شهر تهران در آستانه شرایط ناسالم برای همه افراد جامعه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *