راه های جلوگیری از آلودگی هوا

محیط پیرامون انسان هوایی است که همه اشکال زندگی وابسته به آن هستند. هوا جدای از تامین اکسیژن حیات بخش برای انسان چند عمل دیگر را انجام می‌دهد ، بدن انسان بوسیله جریان هوا خنک می‌شود، حسهای ویژه‌ای مانند شنوایی و بویایی بوسیله محرکهایی که از راه هوا منتقل می‌شوند، کار می‌کنند. عوامل بیماری زا بوسیله هوا می‌توانند منتقل شوند.
منابع آلودگی هوا :
• فرآیندهای صنعتی: در سالهای اخیر ، انواع بسیاری از صنایع بوجود آمده‌اند ، صنایع شیمیایی ، پالایشگاه نفت و … باعث آلودگی هوا می‌شوند.
• احتراق: احتراق خانگی و صنعتی مواد سوختی مانند زغال سنگ ، نفت و … منبع ایجاد گرد و غبار و دی‌اکسید سولفور است.
• وسایل نقلیه موتوری
• منابع متفرقه: سوزاندن زباله ، فعالیتهای کشاورزی ، مبارزه با آفتها و برنامه‌های انرژی هسته‌ای در آلودگی هوا سهیم هستند.
و اما با توجه به منابع آلودگی هوا، راهکارهای زیر برای کاهش آلودگی هوا پیشنهاد می شود:
توسعه و تجهیز وسایل نقلیه عمومی شهری مناسب جهت کاهش دادن وسایل نقلیه شخصی در سطح شهر .
استاندارد کردن سوختهای مصرفی و افزایش تولید و مصرف بنزین بدون سرب
ایجا د بزرگراه و پلهای هوایی و تونلها برای جلوگیری از ترافیک و تسریع حرکت اتومبیلها
جلوگیری از تردد وسایل نقلیه دود زا و فرسوده مانند خودروها و مینی بوسها توسط مقامات مسئول و اجرا معاینه فنی و تنظیم موتور و سرویس به موقع اتومبیل به نحو مطلوب .
کنترل حرکت موتورسیکلتهای دودزا و جلوگیری از تردد آنها در سطح شهر
بکار گیری دستگاههای کنترل کننده به منظور جلوگیری از انتشار آلوده کننده های ناشی از فرآیند صنایع در هوا .
گسترش کامل شبکه گاز رسانی در سطح شهر که کاهش مصرف سوختهای سنگین را در بر دارد و باعث کاهش غلظت آلودگی می شود .
جلوگیری از سوزاندن زباله و برگ درختان در محدوده شهر
توسعه فضای سبز و نگهداری آن
کنترل جمعیت شهرها و جلوگیری از مهاجرت بی رویه .
اندازه گیری و پایش آلاینده های هوا در نقاط معین شهر های بزرگ و مراقبت دائم از میزان افزایش آن و کنترل لازم .
تحقیق و بررسی مسائل بهداشت هوا توسط سازمانهای پژوهشی کشور به منظور دستیابی به اهداف کنترل آلودگی هوا در ارتباط با سلامت انسان .
گسترش استفاده از سوختها و انرژی های جایگزین به جای استفاده از سوختهای فسیلی. این انرژی ها عبارتند از، انرژی اتمی، انرژی خورشیدی، انرژی باد و آب.

استفاده از آبنماها برای کاهش آلودگی هوا

خلاصه:در روزهایی که میزان آلودگی هوا بالاست می توان فواره آبنماهای پارکها و میادین شهر را بکار انداخت تا با این کار تاحدودی از آلودگی هوای نزدیک به سطح زمین (هوایی که ما تنفس می کنیم) کاسته شود مثل روزهایی که بارش باران، هوایی پاک و عاری از آلودگی را برای ما به ارمغان می آورد زیرا حرکت آب در هوا (فواره زدن آب) با جذب ذرات معلق و حل شدن مونو اکسید کربن، دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و… در آب همراه است. هرچند به نظر می آید تاثیر این کار چندان زیاد نباشد ولی وقتی هوا در شرایط بحرانی قرار دارد باید هر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم تا آلودگی کاهش یابد. (هر چند برای تصمیم گیری نسبت “فایده به هزینه” کار است که باید مورد توجه قرار گیرد (نه شدت تاثیر آن) که با توجه به زیان های فوق العاده آلودگی هوا که چند مورد آن در زیر می آید این نسبت مثبت خواهد بود)

استفاده از آبنماها برای کاهش آلودگی هوا
در روزهایی که میزان آلودگی هوا بالاست می توان فواره آبنماهای پارکها و میادین شهر را بکار انداخت تا با این کار تاحدودی از آلودگی هوای نزدیک به سطح زمین (هوایی که ما تنفس می کنیم) کاسته شود مثل روزهایی که بارش باران، هوایی پاک و عاری از آلودگی را برای ما به ارمغان می آورد زیرا حرکت آب در هوا (فواره زدن آب) با جذب ذرات معلق و حل شدن مونو اکسید کربن، دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و… در آب همراه است. هرچند به نظر می آید تاثیر این کار چندان زیاد نباشد ولی وقتی هوا در شرایط بحرانی قرار دارد باید هر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم تا آلودگی کاهش یابد. (هر چند برای تصمیم گیری نسبت “فایده به هزینه” کار است که باید مورد توجه قرار گیرد (نه شدت تاثیر آن) که با توجه به زیان های فوق العاده آلودگی هوا که چند مورد آن در زیر می آید این نسبت مثبت خواهد بود)
گسترش فضای سبز شهری، راهی سریع و آسان برای کاهش آلودگی هوا
همه ما گیاهان را به عنوان تصفیه کنندگان طبیعی هوا می شناسیم و می دانیم اگر بخواهیم آلودگی هوا کاهش یابد و هوایی پاک تر تنفس کنیم باید سعی در گسترش فضای سبز شهرمان داشته باشیم.

One thought on “راه های جلوگیری از آلودگی هوا

  1. سلام.بنظر می اید که بیشترین مشکل از پایین بودن اکتان بنزین باشد.بهتر است گام اساسی برای گاز سوز کردن خودروها برداشت.بعد اینکه گاز ال پی جی هم به سبد سوختی خودروهای کشور برگردانید.هم با صرفه تر هم الودگیش از بنزین کمتره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *